Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym, stosowanym w postępowaniu karnym, wobec oskarżonego wobec którego istnieją dowody wskazujące na duże prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego. Czas jego trwania nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Podczas aresztu oskarżony ma dość ograniczone możliwości kontaktu z osobami trzecimi - dlatego ważne jest zapewnienie mu pomocy adwokata. Moja kancelaria świadczy pomoc prawną w przypadku aresztu na terenie Mielca, Dębicy oraz innych miast Podkarpacia.
Przepisy karne jasno wskazują, że tymczasowe aresztowanie powinno być środkiem zapobiegawczym stosowanym w ostateczności, wówczas gdy inne środki są niewystarczające. W praktyce sądy bardzo często nadużywają tej możliwości, podobnie jak i możliwości przedłużenia terminu aresztu. Tymczasowe aresztowanie następuje tylko na mocy decyzji sądu, po uprzednim postawieniu zarzutów oskarżonemu.
Główną przesłanką zastosowania tymczasowego aresztu jest istnienie dowodów, wskazujących na duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa. Prokurator, we wniosku o tymczasowe aresztowanie powinien wskazać także na okoliczności, które przemawiają za ryzykiem popełnienia nowego przestępstwa lub zagrożeniem prawidłowości postępowania, np. w postaci ucieczki, lub nakłaniania świadków przestępstwa do zmiany zeznań.
Obrońca oskarżonego ma prawo uczestniczyć w jego przesłuchaniu, co gwarantuje rzetelność postępowania oraz dobro klienta. Decyzja, co do przedłużenia tymczasowego aresztowania również powinna być podjęta na posiedzeniu w obecności adwokata. Na decyzję o tymczasowym aresztowaniu przysługuje zażalenie, które warto skonsultować i zlecić prawnikowi. Zwróci on szczególną uwagę na obecność przesłanek, które warunkują możliwość zastosowania tymczasowego aresztowania.
Oskarżony podczas pobytu w areszcie ma ograniczone możliwości kontaktu z osobami bliskimi, ze względu na ryzyko tzw. "mataczenia", czyli wpływania na świadków postępowania. W celu spotkania i rozmowy z oskarżonym każdorazowo należy wystąpić o "zgodę na widzenie" - wydawaną w formie odrębnego dokumentu. Widzenie z oskarżonym może odbywać się w obecności funkcjonariusza policji lub prokuratora. Obrońca, w przeciwieństwie do innych osób, nie potrzebuje zgody prokuratora do kontaktu z oskarżonym. Widzenie z obrońcą pozwala to na uzyskanie dyskrecji i zaufania, czego nie można osiągnąć, nawet podczas rozmów z członkami najbliższej rodziny.
W przypadku gdy Tobie, lub Twojemu bliskiemu, przedstawiono decyzję o tymczasowym aresztowaniu, nie zwlekaj z kontaktem do adwokata. Moja kancelaria oferuje błyskawiczną i profesjonalną pomoc w przypadku aresztu, zatrzymania przez policję i innych zdarzeń na gruncie prawa karnego. Działam na terenie takich miast jak Mielec, Dębica, Tarnobrzeg, Kolbuszowa oraz inne miasta w województwie podkarpackim. Dzięki pomocy prawnika zyskujesz profesjonalne doradztwo prawne, pomoc w trakcie rozprawy, a także gwarancję poszanowania praw oskarżonego i dostęp do pełnej wiedzy na temat toku postępowania.