Czy sprawa o rozwód odbędzie się w Mielcu?

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest rzeczą prostą. Dla każdej z osób, która musi podjąć taką
decyzję, jest to czas wzmożonego stresu i nerwów.

Czy sprawa o rozwód odbędzie się w Mielcu?

Jeśli decyzja o rozwodzie została już przez Ciebie podjęta i małżeństwa nie da się uratować, zasadnym jest skorzystanie z pomocy adwokata. Profesjonalny pełnomocnik w takim przypadku pomoże z dopełnieniem wszelkich formalności, które są wymagane w sprawie o rozwód. Ponadto profesjonalny pełnomocnik zajmie się wysyłką pozwu do właściwego sądu, poinformuje Cię o odpowiedzi strony przeciwnej oraz o wyznaczonym przez Sąd terminie rozprawy.

Natomiast Twoja rola co do zasady ograniczać się będzie do nakreślenia szczegółów i przyczyn rozkładu pożycia małżeńskiego, dostarczenia wiadomości, dowodów oraz dokumentów, a w efekcie końcowym do udziału w rozprawie sądowej.

Co jest niezbędne do uzyskania rozwodu?

Podstawową przesłanką do uzyskania rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Pożycie małżeńskie należy rozumieć jako wspólnotę duchową, fizyczną i gospodarczą.

Do uznania, że nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego konieczne jest stwierdzenie w świetle ustalonych okoliczności sprawy, że powrót małżonków do pożycia jest wykluczony i małżonkowie nie widzą możliwości powrotu do wspólnego pożycia.

Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego następuje natomiast w sytuacji, gdy między małżonkami nie istnieje więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza.

Ponadto w sprawie o rozwód niezbędne będzie skompletowanie takich dokumentów jak: odpis skrócony aktu małżeństwa oraz odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci stron.

Czy sprawa o rozwód odbędzie się w Mielcu?

Niestety, ale uzyskanie rozwodu w Sądzie Rejonowym w Mielcu nie jest możliwe.

Wyjaśnić należy, że pozew o rozwód należy złożyć we właściwym sądzie okręgowym. W Polsce jest obecnie 46 sądów okręgowych, ale tylko jeden będzie właściwy dla Twojej sprawy.

Należy również pamiętać, że pozew o rozwód należy wnieść do sądu okręgowego, w okręgu, którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Ta zasada będzie obowiązywała tylko w przypadku, gdy w danym okręgu choćby jedno z małżonków nadal miało swoje miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W sytuacji, gdy żaden z małżonków nie mieszka już w tym okręgu, w którym było ich ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, pozew o rozwód należy wnieść do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.

W przypadku gdy miejsce zamieszkania małżonka nie jest znane, strona może wystąpić z powództwem do sądu właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

Podsumowując, z zastrzeżeniem informacji przedstawionych powyżej w przypadku Mielca i okolicznych miejscowości właściwym w Twojej sprawie o rozwód będzie Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu.

Rozprawa rozwodowa.

Często w mojej praktyce zawodowej pojawia się pytanie – jak długo będzie trwała moja sprawa o rozwód?

Udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. W główniej mierze na czas trwania postępowania rozwodowego wpływ ma okoliczność czy strony żądają rozwodu bez orzekania o winie, czy też chcą ustalenia winy strony przeciwnej. Należy wiedzieć, że postępowanie w sprawie, w której ma zostać ustalona wina trwa znacznie dłużej. Ponadto wpływ na długość sprawy o rozwód będą miały kwestie dotyczące małoletnich dzieci. Jeżeli rodzice są zgodni co do wszystkich kwestii dotyczących małoletnich dzieci, w znaczący sposób skraca to czas sprawy rozwodowej.

Orzeczenie rozwodu

W sytuacji, gdy postępowanie dowodowe zostanie zakończone, Sąd zamyka przewód sądowy i ogłasza wyrok. Należy pamiętać, że od wyroku rozwodowego każdej stronie przysługuje prawo wniesienia apelacji po uprzednim złożeniu wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku. Jeżeli żadna ze stron nie złoży wniosku o uzasadnienie, rozwiązanie małżeństwa przez rozwód staje się prawomocne po 7 dniach od ogłoszenia wyroku. Po tym okresie strona może podjąć dalsze czynności np. zdecydować o powrocie do swojego panieńskiego nazwiska.