Wielu skazanych zarówno z Mielca jak i innych miejscowości na podkarpaciu ma wiele pytań odnośnie systemu dozoru elektronicznego (SDE), który często nazywany jest „bransoletką” lub „obrączką”. Moja Kancelaria Adwokacka świadczy kompleksową pomoc z zakresu prawa karnego w tym w sprawach związanych z systemem dozoru elektronicznego. Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
System dozoru elektronicznego to rozwiązanie pozwalające na wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Dozór elektroniczny sprowadza się do kontroli zachowania osoby skazanej przebywającej poza zakładem karnym. Kontrola ta prowadzona jest przy użyciu zainstalowanych urządzeń elektronicznych.
Kara w systemie dozoru elektronicznego jest wykonywana w ten sposób, że osoba skazana ma obowiązek przebywać w miejscu ustalonym przez sąd jako miejsce odbywania kary. Skazany może opuszczać to miejsce tylko w precyzyjnie określonych godzinach ustalonych w postanowieniu sądu oraz w ściśle określonym celu np. wykonywania pracy.
W tym celu na rękę lub nogę osoby odbywającej karę zakładany jest nadajnik (przypominający zegarek/smartwatcha), a w miejscu odbywania kary montowany jest odbiornik. Jeżeli chodzi o miejsce umieszczenia nadajnika w większości przypadków osoby, które uzyskały zgodę na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego wybierają założenie nadajnika na nogę.
Zasada działania nadajnika i odbiornika polega na tym, że jeżeli odbiornik nie odbiera sygnału z nadajnika, to znaczy, że osoba odbywająca karę oddaliła się poza zasięg odbiornika, i opuściła mieszkanie.
Zgoda sądu na odbywanie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego możliwa jest dopiero po spełnieniu przesłanek, wymienionych w ustawie - Kodeks karny wykonawczy.
Po pierwsze, aby móc uzyskać zgodę na S.D.E. muszą na to pozwalać warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów a także możliwości organizacyjne ich obsługi. Jest to pierwsza czynność, którą sprawdza sąd po złożeniu przez nas wniosku o S.D.E. Zatem możliwość udzielenia zezwolenia jest uzależniona od stwierdzenia przez pracowników podmiotu dozorującego, że w miejscu wskazanym w treści wniosku istnieją odpowiednie warunki techniczne umożliwiające wykonywanie kary w tym systemie, czyli przede wszystkim prąd oraz właściwy poziom sygnału telefonii komórkowej, który jest konieczny dla właściwej pracy urządzeń monitorujących.
Po drugie muszą zostać spełnione łącznie pozostałe przesłanki, odnoszące się do osoby skazanego. Tak więc sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli:
Ponadto podkreślić należy, że zezwolenie na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może również otrzymać osoba, wobec której orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w S.D.E. nie otrzyma osoba skazana w warunkach określonych w art. 64 § 2 kk.
Sprawy dotyczące zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego rozpoznaje sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa.
Jeżeli skazany przebywa w Mielcu, to właściwym sądem penitencjarnym będzie Sąd Okręgowego w Tarnobrzegu, II Wydział Karny.
Pamiętać należy, że udzielenie przez sąd zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego następuje wyłącznie na wniosek skazanego lub na wniosek jego obrońcy, a także prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego.
Złożenie wniosku o S.D.E. nie podlega opłacie. Podobnie jest z wykonywaniem kary już w systemie dozoru elektronicznego, które to wykonanie kary również jest bezpłatne.
We wniosku o wyrażenie zgody na wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego należy przede wszystkim dokładnie wskazać oznaczenie sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji oraz sygnaturę akt tej sprawy. We wniosku należy koniecznie wskazać swój numer telefonu kontaktowego. Pozwoli to podmiotowi dozorującemu na szybsze umówienie się na wizytę mającą na ceku sprawdzenie w mieszkaniu warunków technicznych.
Jeżeli skazany nie zamieszkuje sam, to do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę wszystkich wspólnie zamieszkujących pełnoletnich osób.
Wniosek powinien zawierać również uzasadnienie. W uzasadnieniu należy podać wszystkie okoliczności potwierdzające to, że wykonywanie kary w tym systemie będzie w danym przypadku wystarczające dla osiągnięcia celów kary, a ponadto względy bezpieczeństwa bądź stopień demoralizacji osoby skazanej nie przemawiają za osadzeniem w zakładzie karnym. We wniosku warto również wskazać godziny, w których skazany chciałby przebywać poza miejscem wykonywania dozoru.
Osoba starająca się o uzyskanie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego musi dołączyć do wniosku pisemną zgodę wszystkich osób pełnoletnich wspólnie z nią zamieszkujących na wykonywanie kary w tym systemie. Dodatkowo osoby dorosłe muszą wyrazić zgodę na przeprowadzanie przez uprawniony podmiot czynności kontrolnych w miejscu ich pobytu, które to czynności polegają na sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania elektronicznego urządzenia rejestrującego oraz nadajnika.
Tak. Skazany po odbyciu połowy kary pozbawienia wolności w S.D.E. nabywa uprawnienie do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Tak, osoba przebywająca w zakładzie karnym i spełniająca pozostałe przesłanki może uzyskać zezwolenie na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.
Skazanemu któremu sąd postanowieniem odmówił udzielenia zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego przysługuje zażalenie do sądu wyższej instancji.
Jeśli mieszkasz w Mielcu lub w innym mieście, w którym świadczę usługi i szukasz pomocy w sprawach dotyczących dozoru elektronicznego w tym w sporządzeniu odpowiedniego wniosku o wyrażenie zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią. Z uwagi na zdobyte doświadczenie pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości w sprawach związanych z systemem dozoru elektronicznego.