Jazda pod wpływem alkoholu - pomoc adwokata w Mielcu.

Z uwagi na rozmiar i dotkliwość kar przewidzianych za jazdę po alkoholu, podejrzany, oskarżony czy też obwiniony nie powinni zaniedbywać swojej obrony i traktować pobłażliwie swojego czynu i przyszłych konsekwencji. Jako adwokat świadczę kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa karnego w tym w sprawach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu nie tylko na terenie Mielca, ale również w pozostałych częściach kraju.

Jazda pod wpływem alkoholu - jak może pomóc adwokat w Mielcu.

Co może grozić za jazdę̨ pod wpływem alkoholu?

W przypadku, gdy kierowca został zatrzymany za jazdę po alkoholu (jazdę po pijanemu), jego czyn może być rozpatrywany jako przestępstwo albo wykroczenie (art. 178a kodeksu karnego albo art. 87 kodeksu wykroczeń). Wszystko zależy od ilości alkoholu w organizmie kierowcy.

Musimy wiedzieć, że stanem po użyciu alkoholu (art. 87 Kodeksu Wykroczeń) mamy do czynienia, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Inaczej, kształtuje się odpowiedzialność kierowcy w przypadku stanu nietrzeźwości tj. przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego. Stan nietrzeźwości będzie zachodził wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Wynika z tego prosty wniosek, że ilość alkoholu w organizmie w sprawach jazdy po alkoholu ma bardzo duże znaczenie. Może się również zdarzyć sytuacja, że wartość alkoholu w organizmie kierowcy będzie „na granicy” przestępstwa i wykroczenia.

Jazda pod wpływem – czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Osoba nieposiadająca wiedzy z zakresu prawa i procedury karnej może nie mieć świadomości, że istnieje możliwość zakwalifikowania jej czynu jako wykroczenie, co będzie wiązać się z dużo łagodniejszymi konsekwencjami. W takich właśnie przypadkach jako nieoceniona może okazać się pomoc doświadczonego obrońcy. Należy wiedzieć, że obecność adwokata w czynnościach procesowych oraz jego doświadczenie procesowe mogą doprowadzić do istotnej zmiany wyniku postępowania karnego.

Konsekwencje prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości?

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo określone w art. 178a § 1 Kodeksu Karnego zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo wolności do lat 2.

Natomiast sprawca, który był już prawomocnie skazany za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu Karnego albo dopuścił się takiego czynu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, to w takim przypadku podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kolejną dolegliwością, z którą musi się liczyć sprawca przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to zakaz prowadzenia pojazdów oraz konieczność uiszczenia świadczenia na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Co grozi za kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu?

Znacznie łagodniej kształtuje się odpowiedzialność sprawcy, w którego organizmie wykryto alkohol w stężeniu świadczącym o popełnieniu wykroczenia z art. 87 K.W. Sprawca w takim przypadku podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów. Kolejnym skutkiem jazdy po użyciu alkoholu to otrzymanie punktów karnych.

Co grozi za kolejne zatrzymanie za jazdę w stanie nietrzeźwości?

Kara przewidziana dla sprawcy, który był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości czy też dopuścił się takiego czynu w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, będzie surowsza. Taka osoba będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ponadto osoba skazana musi liczyć się orzeczeniem wobec niej świadczenia na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej w minimalnej wysokości 10 000 zł. Oraz dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Warunkowe umorzenie postępowania

Jazda po alkoholu nie zawsze musi zakończyć się dla sprawcy skazaniem. Jeśli sprawca jest niekarany za przestępstwa umyślne, a stężenie alkoholu w jego krwi w chwili zatrzymania oscylowało w okolicach dolnej granicy, możesz starać się o warunkowe umorzenie postępowania. Istotnymi kwestiami w takiej sytuacji będzie chociażby życie osobiste oraz ukazanie, że społeczna szkodliwość czynu była niewielka.

Jazda po alkoholu – pomoc adwokata w Mielcu.

Moja kancelaria świadczy profesjonalną pomoc prawną w sprawach karnych, w tym sprawach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu. Pomoc obrońcy na każdym z etapów postępowania karnego będzie nieoceniona w uzyskaniu jak najbardziej korzystnego i satysfakcjonującego rozstrzygnięcia.

Jeżeli Ty lub znana Ci osoba potrzebujecie pomocy z zakresu spraw karnych w szczególności w przepadkach: jazdy po alkoholu, blokady alkoholowej, kary za jazdę po alkoholu, warunkowego umorzenia postępowania za jazdę w stanie nietrzeźwości bądź nie wie co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu, to w takim przypadku zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią Adwokacką w Mielcu mieszczącą się przy ul. Kościelnej 14.