Sprawy rozwodowe to jedne z najczęściej prowadzonych postępowań przez sądy cywilne. Przed złożeniem pozwu warto skonsultować się z doświadczoną kancelarią prawną, która pomoże w sporządzeniu pisma oraz wyjaśni przebieg postępowania sądowego. Sprawdź, jak przebiega sprawa rozwodowa oraz kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika.
Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu jest złożenie pozwu rozwodowego. Jest to rodzaj pisma procesowego, który wszczyna postępowanie sądowe. Sporządza się go w dwóch egzemplarzach i składa do właściwego sądu okręgowego, ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków (jeżeli choć jedno z nich nadal mieszka lub przebywa w danym okręgu). Dla przykładu, jeżeli miejscem zamieszkania małżonków był Mielec - rozwód zostanie rozstrzygnięty przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie „Czy sprawa o rozwód odbędzie się w Mielcu?”.
Pozew rozwodowy składa się z kilku podstawowych elementów, które trzeba zawrzeć w treści pisma. Część z nich jest obligatoryjne dla wszystkich pozwów sądowych. Przede wszystkim w piśmie procesowym należy wskazać:
Pozew rozwodowy dodatkowo powinien zawierać informacje typowe dla postępowania rozwodowego:
Pozew rozwodowy można sporządzić i złożyć samodzielnie lub za pośrednictwem adwokata. Czy warto skorzystać z pomocy prawnej w trakcie sprawy rozwodowej? Zdecydowanie tak. Doświadczony adwokat pomoże sporządzić pozew rozwodowy, a także wskaże rozwiązania, które będą korzystne w danej sytuacji (np. oceni zasadność orzekania o winie, lub podpowie jak zoptymalizować drogę sądową). Z pomocą prawnika zgromadzisz także niezbędny materiał dowodowy. Adwokat zapewnia także wsparcie i reprezentację powoda przed sądem. W takim przypadku możesz skorzystać z jego pomocy i obecności na sali sądowej.
Jeżeli szukasz pomocy prawnika, który specjalizuje się w rozwodach w Mielcu, Dębicy, Kolbuszowej lub Tarnobrzegu, zapraszam do kontaktu z moją kancelarią. Oferuję profesjonalne wsparcie i doradztwo, na każdym etapie postępowania. Udzielam porad prawnych, a także pomocy w sporządzeniu pozwu rozwodowego. Należy pamiętać, że w przypadku braków formalnych pisma procesowego sąd nakłada na powoda obowiązek jego uzupełnienia, pod rygorem zwrotu pozwu. Brak odpowiedniego wsparcia i wiedzy prawniczej może skutkować niekorzystnym zakończeniem sprawy i naraża Cię na dodatkowe koszty i wydłużenie postępowania.
Zapewniam reprezentowanie powoda oraz pozwanego przed sądem w trakcie postępowania sądowego. Pamiętaj, że rozprawy sądowe rządzą się swoimi prawami: często są pełne emocji, nerwów i nieprzewidzianych zdarzeń. Wsparcie prawnika gwarantuje, że nie umkną Ci żadne istotne okoliczności sprawy, a ponadto zyskasz pewność siebie i spokój na sali sądowej.